شوبهه‌لی اودون‌چو-هیزم شکن بدگمان / چئویرن: سجاد اصغری

شوبهه‌لی اودون‌چو-هیزم شکن بدگمان / چئویرن: سجاد اصغری

هیزم شکن بد گمان

هیزم شکن صبح از خواب بیدار شد و دید تبرش ناپدید شده است. شک کرد که همسایه اش آن را دزدیده باشد،برای همین تمام روز او را زیر نظر گرفت.

متوجه شد همسایه اش در دزدی مهارت دارد،مثل یک دزد راه می رود و مثل دزدی که می خواهد چیزی را پنهان کند،پچ پچ می کند. آن قدر از شکش مطمئن شد که تصمیم گرفت به خانه برگردد،لباسش را عوض کند و نزد پلیس برود.

اما همین که وارد خانه شد،تبرش را پیدا کرد؛زنش آن را جابه جا کرده بود.مرد از خانه بیرون رفت و دوباره همسایه اش را دید،ولی این بار متوجه شد که او مثل یک آدم شریف راه می رود،حرف می زند و رفتار می کند…

یازار: ایمان اسلامی

 

شوبهه‌لی اودون‌چو

اودون‌چو سحر تئزدن یوخودان دوروب گؤرر بالتاسی یوخا چیخیب قونشویا شوبه‌له‌نر کی إله بیل او اوغورلاییب، او اوزدن او گونو قونشوسونو پوسار.
سونرا آنلایار کی قونشوسو اوغورلوق‌دا باجاریق‌لی دیر، بیر اوغرو تک یول گئدیب و بیر اوغرو تک پیچیلدایا-پیچیلدایا ایسته‌ییر بیر شئی گیزله‌ده.
شوبهه‌لنمه‌یینه آرخایین اولوب قرار وئردی إوه قاییدیب، پالتاری‌نی دَییشیب پولیس یانی‌نا گئده.
آما إله کی إوه گیردی، بالتاسی‌نی تاپدی، خانیمی بالتانین یئرینی دییشمیشدی. کیشی إودن چیخیب یئنی‌دن قونشوسونو گؤردو، آما بو دؤنه اونو آنلادی کی إله بیل نجیب بیر آدام کیمی یول گئدیب، دانیشیب، داورانیر…

تورکویه چئویرن: سجاد اصغری

کلمات کلیدی :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :