تکرار تاریخ ۹۱ سال قبل؟

آیا حوادث سال 1305 دوباره تکرار خواهد شد؟

سرویس تاریخ وهویت آمونیوز: یادداشتی ازاستاد دکتر توحیدملک زاده  دیلمقانی، تکرار تاریخ ۹۱ سال قبل؟ 

 

 

 

آیا حوادث سال ۱۳۰۵ دوباره تکرار خواهد شد؟

 

با پایان جنگ جهانی اول دستجاتی از عشایر شمال عراق که در ترکیب دولت عثمانی قرار داشتند با تحریک و سازماندهی دولت انگلیس درصدد ایجاد دولت مستقل برامدند. شیخ محمود برزنجی با قول مساعد به انگلیسی ها به فرمانروایی این دولت در سلیمانیه عراق رسید. انگلیس بسیار مایل بود تا مرزهای جنوب عثمانی با دولت دست نشانده کردی مشخص شود پس از چندی انگلیس متوجه می شود مه شیخ محمود و نوه شیخ طه نوه شیخ عبیدالله( حمله کننده به اورمیه و غرب آذربایجان) عملا نمی توانند خواسته های آنان را برآورده کنند لذا به تشکیل دولت عراق در جنوب عثمانی راضی شده و بدین ترتیب حنای کردها رنگ باخت . با اینحال کردها دست بردار نبوده و در صدد تصرف شهرهای جنوبی آذربایجان بودند. براساس گزارشهای رسمی  ۱۵ مرداد ۱۳۰۵  ایل پشدری از عراق درصدد حمله به سردشت و تصرف آنجا می بود.

 در روزهای بعدی درگیری ها زیادتر شده و متجاسرین به بانه و مناطق اورامانت و ساوجبولاغ نیز حمله کردند. عموم عشایر کرد بر عقیده تشکیل مملکت کردی هستند و معتقدند سیمیتقو نیز به آنان خواهد پیوست.

 

سمت راست تصویر: حسن آغا وسمت چپ حسین آغا دوپسربایز منگور

 

 ۲۹ مرداد ۱۳۰۵ حسن آقای منگور، حمزه آقای منگور، محمودآغازاده و سلیم آغازاده در نامه ای به سیمیتقو که وی را « حضرت ایران» خطاب کرده اند شرحی از حملاتشان به سردشت و تصرف انجا را به اطلاع سیمیتقو رسانده اظهار داشتند: « در نبرد سردشت با نیروهای ایرانی آنها را فراری و به تعقیب انان رفته و آنان را در محاصره قرار داده اند. همچنین نیروهای ایرانی را که در وزنه گرد آمده بودند با نیروی هفتصد نفری خود شکست داده و تعقیب کرده اند. در سردشت با تاج الدین بیک ملاقات کرده ایم.

 اکنون نیز نیروهای ایرانی در بانه مستقر و ما با بیک زاده های بانه مخابره داریم و درصدد حمله به بانه هستیم. از طرف اورامان و مریوان هم به سنندج حمله می شود. از طرف اورمیه و خوی هم حرکاتی انجام خواهد شد. اما آقایان ساوجبلاغ از حکومت ایران بیم دارند و حکومت ایران هم می خواهد از طریق انان بین اکراد اختلاف بیندارزد. گرفتن ساجبلاغ هم سهل است.»  دفع حملات اکراد گرچه زمانبر بود ولی با اقدامات فرمانده لشگر آذربایجان کل شهرهای جنوبی آذربایجان از اشغال اکراد خارج شد.

۹۱ سال بعد همزمان با آغاز برگزاری رفراندوم در شمال عراق اقداماتی انجام گرفت که یکی از مهمترین آنها مشروع و قانونی شدن عنوان قاچاقچی تحت عنوان کولبر بود و در سایه این عنوان که از قضا تحت بیمه دولت هم قرار گرفت هزاران اسلحه از شمال عراق به آذربایجان و ایران سرازیر شده و برای روز مبادا در اختیار عشایر همیشه مدعی قرار گرفت.

آیا حوادث سال ۱۳۰۵ دوباره تکرار خواهد شد؟

 

 

 

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :